ENGLEZI su prije mjesec dana ukinuli maske u školama. Evo što se dogodilo

Extra

Američki mediji počeli su uspoređivati dijelove britanske epidemiološke strategije s rješenjima za borbu protiv pandemije u Sjedinjenim Državama. Osim što je Britanija ukinula praktično sve stroge mjere, u The New York Timesu posebno su analizirali odluku Britanaca da prije mjesec dana pošalju djecu i mlade u škole bez obveze nošenja maski, što je suprotna politika onoj koja se primjenjuje u Sjedinjenim Državama gdje je obveza nošenja maski prevladavajuća obveza, piše Jutarnji list.

Čini se da engleski laissez faire pristup daje dobre rezultate jer 90 posto od ukupno 8,4 milijuna učenika i studenata sasvim normalno pohađa škole. Činjenica je da im je broj slučajeva najviše rastao u populaciji u dobi 10 do 19 godina, ali to nije utjecalo na značajno povećanje broja smrti u Britaniji.

Ukupno je s krajem rujna iz škole bilo odsutno 186.000 učenika zbog dijagnosticiranog covida ili sumnje da su zaraženi, ali u tom dijelu populacije bilježi se vrlo mali broj hospitalizacija i teških ishoda. Pri ovome je zanimljivo kako u Hrvatskoj imamo medijsko praćenje drame s učenicima u Zagorju čiji roditelji im brane nošenje maski, dok u Britaniji sada imamo manje skupine roditelja koji su jako skeptični prema ukidanju obveze nošenja maski.

Nekoliko roditelja u Engleskoj tako je lansiralo kampanju preko društvenih mreža u kojoj traže izvlačenje djece iz škola jer tamo nisu dovoljno zaštićena. Postoji i dio roditelja koji jednostavno zamjećuju velike oscilacije u britanskoj epidemiološkoj politici: „Otišli smo od jednog ekstrema zastrašivanja do ničega“, izjavila je Alex Matthew za NYT, čija kćer pohađa jednu od londonskih škola. Pobornici popuštanja mjera u školama posebno pak ističu kako je jako važno što djeca sada imaju potpuno normalno školsko iskustvo. „Ovo je jako važno za djecu… Jako puno toga što uče dolazi kroz ekspresiju i kroz kontakt koji imaju s ljudima“, zadovoljna je Morgane Kargadouris, također majka jedne londonske učenice.

Jedan od razloga zbog čega su se u Sjedinjenim Državama, pa i u Hrvatskoj, pribojavali školske godine jest teorija da će se zaraziti čitavi razredi, pa će djeca širiti bolest na svoje roditelje te tako i u konačnici na starije osobe tj. najosjetljivije članove društva, a što će u konačnici voditi do vrlo visokog broja smrti. No, britanski podaci govore drugačije. Nakon popuštanja mjera došlo je do vrlo značajnog rasta broja slučajeva, ali niti izbliza nisu dosegnute crne projekcije koje su govorile o oko 100.000 slučajeva dnevno.

Ti slučajevi ostali su na razini od oko 35.000 dnevno. No, bitnije je kako pri tome Britanci zahvaljujući visokom udjelu cijepljenih i dobrim bolničkim terapijama imaju mali broj smrtnih slučajeva, pogotovo ako se usporede sa Sjedinjenim Državama. Trenutačno u odnosu na populaciju Sjedinjene Države imaju 5,32 smrti, a Britanci 1,69 smrti dnevno. Drugim riječima, iako Britanci imaju osjetno više slučajeva, imaju 3,15 puta manje smrti nego Amerikanci. S obzirom da je ključni kriterij uspjeha epidemiološke politike u pandemiji smanjivanje broja smrtnih slučajeva trenutačno se čini kako je britanska „neodgovorna oklada“ s popuštanjem mjera ipak bila logičan izbor.

Objava ENGLEZI su prije mjesec dana ukinuli maske u školama. Evo što se dogodilo pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.