“Francuski Rafale nema nikakve šanse u borbi na bliskim i velikim udaljenostima s ruskim Su-35”, to je zaključak poznatog južnoafričkog analitičkog internetskog portala Ultimate Defence u tekstu koji je posvećen nedavno završenom Međunarodnom vojno-tehničkom sajmu “Armija-2021”.
Kako su primijetili stručnjaci ovog izdanja, ruski Su-35 posjeduje izuzetno kvalitetne manevarske sposobnosti koje su značajne prilikom izvođenja bliske zračne borbe. Manevarske sposobnosti francuskog aviona Rafale u takvim mu okolnostima ne bi bile od velike koristi. Na velikim daljinama ruski radar N035 “Irbis” daje još veću prednost ruskom Su-35, koji je nedostižan kada je u pitanju francuski suparnik.
Manevarske sposobnosti ruskog višenamjenskog borbenog aviona Su-35, uključujući i tehničko-taktičke mogućnosti njegove elektronske opreme, nadmašuju mogućnosti francuskog lovca Rafale, što osigurava da Su-35 u direktnom okršaju s letjelicom ovog tipa ostvari zračnu pobjedu. Ovo je zaključak južnoafričkog analitičkog internetskog portala Ultimate Defence u tekstu koji je posvećen nedavno završenom Međunarodnom vojno-tehničkom sajmu “Armija-2021”, navodi Ruski vijesnik.
Kako su primijetili stručnjaci ovog izdanja, ruski Su-35 posjeduje izuzetno kvalitetne manevarske sposobnosti koje su značajne prilikom izvođenja bliske zračne borbe. Manevarske sposobnosti francuskog aviona Rafale u takvim mu okolnostima ne bi bile od velike koristi, prenosi internetski portal TASS.
Također, ruski avion posjeduje jedinstveni zrakoplovni radar NO35 “Irbis” za koji južnoafrički vojni stručnjaci smatraju da je jedan od najmoćnijih u svojoj klasi. Kako se navodi u njihovom tekstu, efektivni domet radara “Irbis” dostiže impozantnih 400 km po daljini, gdje se cilj koji ima radarsku refleksiju francuskog Rafala može uočiti na daljinama do 270 km. S druge strane, radar koji se nalazi na francuskoj letjelici može svog suparnika (konkretno Su-35) otkriti na daljini od svega 120 km.
U vezi s tim podacima južnoafrički su stručnjaci došli do ključne činjenice da ruski avion ima značajnu prednost, jer na daleko većoj daljini otkriva protivničke letjelice, što mu daje mogućnost da prvi napadne zahvaćenu metu. Ova se prednost dopunski može potkrijepiti činjenicom da u borbenom arsenalu ruske letjelice postoje rakete velikog dometa klase zrak-zrak, koje mogu pogoditi svoje ciljeve i na tim ekstremnim daljinama. Na taj je način ruski Su-35 gotovo siguran pobjednik u zračnom duelu na velikim udaljenostima u odnosu na francuski Rafale, uključujući i bliski zračni okršaj, gdje do izražaja dolazi njegova manevarska superiornost.
Prema riječima južnoafričkih stručnjaka za zrakoplovnu tehniku, ruski Su-35 u stanju je pratiti i do 30 različitih zračnih ciljeva i istovremeno napadati na njih osam. Ultimate Defence predstavlja jedan od najuvaženijih vojno-tehničkih portala u Južnoafričkoj Republici kada su u pitanju teme iz sfere obrane i sigurnosti.
Su-35 je duboko modernizirani supermanevarbilni višenamjenski lovac 4++ generacije koji je konstruiran uz pomoć tehnologije pete generacije. Nebesku krstaricu karakterizira vrlo kvalitetna avionika koja za osnovu koristi kompleksni računalni informacijsko-zapovjedni sustav, novi radar, motore AL-41F1S s plazmenim sustavom izgaranja uvećane snage i upravljivim vektorima potiska.
Ovi motori se po svojim karakteristikama mogu primijeniti i na lovcima pete generacije, jer osiguravaju nadzvučnu brzinu bez dopunskog izgaranja. Maksimalna brzina aviona je 2500 km/h, dok operativni dolet doseže 3400 km. Su-35 je naoružan zrakoplovnim topom kalibra 30 mm, a na letjelici se nalazi još 12 podvjesnih točaka za vješanje bombi i raketa koje se mjere u tonama, piše Slobodna Dalmacija.
Objava Hrvatska kupuje francuske Rafale, a strani vojni analitičari tvrde: Ti avioni nemaju nikakve šanse u borbi s ruskim zrakoplovima Su-35 pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.