Dok danima unazad gledamo paprene račune sa srpskih planina, na kojima vam je za kafe i limunade potrebno i preko hiljadu dinara, gazda Mlađo iz Dragačeva i ove zime obara rekorde.
Cela Srbija bila je šokirana računima sa Kopaonika i Zlatibora, kao i iskustvima ljudi koji su otišli na zimovanje i papreno plaćali čak i šolju čaja. U selu Kotraža isto je prava zimska idila, okruženi ste snegom i lepom prirodom, a šolja kafe košta 30 dinara, a ako želite uz to i kiselu vodu onda je račun za deset dinara veći.
“Sve je poskupelo, ali mi nismo. Nama je draže da imamo stalne mušterije i da radimo, nego da povećamo cene i kafana bude prazna. Dnevno skuvamo po 100 kafa i tu se već nabere određena cifra i ne žalimo se. Poenta je da ne treba biti alav i stvari dođu same od sebe“, priča za RINU kafedžija Mladen Ravić iz sela Kotraža.
Uz nekoliko kafa gostima se poslužuju ratluk i domaće slatko, a kad odmakne dan polako se prelazi na domaću rakiju čija čašica takođe ima minimalnu cenu. Totalno suprotnu od njenog kvaliteta. Korona virus jeste smanjio obim posla, ali kafana i dalje radi punom parom upravo zahvaljujući ljubaznom domaćinu i dobroj usluzi.
“Uz kafu meštani vole popiti i domaću ljutu , a jedna čašica je 40 dinara. U odnosu na Zlatibor ili Kopaonik, mi ovde u selu stvari posmatramo drugačije. Poštujemo kvalitet, mušterije, u suprotnom ostajemo ili bez jednog ili drugog, jer ja živim od toga da mi dođe prvi komšija i drugi meštani, a na turističkim mestima si samo prolaznik. Bitno nam je da mušterije u ovom malom mestu se vraćaju kod nas”, rekao je Mladen.
Ono što su nekada bile zadruge danas su postale kafane, mesto gde se ugovaraju otkup, proizvodnja, traže radnici i plasman poljoprivrednih proizvoda. Od trenutka kada se otvori kafana, prvi gosti su već na vratima, nakon ispijanja kafe i rakije, završetka poslova u polju ponovo se vraćaju da remiziraju učinak.
Podsetimo, proteklih dana društvene mreže preplavili su računi sa naših planina, koje se gotovo takmiče gde će biti skuplje, pa su gosti na Zlatiboru kafe, sokove i čaj platili 2.660 dinara, dok su na Kopaoniku posetioci čaj platili čak 350 dinara.
Međutim, nisu samo cene u kafićima ogromne, cene smeštaja su previsoke čak i za ekskluzivnija mesta, pa je tako nedavno jedna devojka se pohvalila da je samo za spavanje na sprskoj planini dala više od 1.300 evra.
(MONDO/RINA)