Pjevačica Jasna Bošnjaković, koja se proslavila učešćem u “Nikad nije kasno”, preminula je sinoć u 48. godini života.
Kako Grand saznaje, pjevačica je kratko vrijeme vodila borbu sa kancerom krajnika, koji je ljetos i operisala, ali joj se iznenada stanje pogoršalo.
Vijest o iznenadnoj smrti pjevačice pogodila je njene saborce iz takmičenja, kao i kolege koji su godinama radili sa Jasnom.
“Jaco naša, mnogo mi je žao. Neka ti je laka zemlja. Sad si sa anđelima jer si sama to i bila. Trebalo je ponovo da se vratiš u tvoju kolibu… Nemam reči. Saučešće porodici”, napisala je Jasnina koleginica, pjevačica Biljana Prokić.
“Nismo dočekali da nam se vratiš i zapevaš ponovo sa nama. Bez reči sam. Samo znaj da ćeš zauvek biti u našim srcima i sećanjima. Neka te anđeli čuvaju”, napisao je njen kolega iz benda sa kojim je godinama radila.
Jasna se proslavila učešćem u šouu “Nikad nije kasno” za koji se prijavila u 43. godini, a prije takmičenja radila je razne poslove.
Mnogi radnici u Federaciji BiH i dalje se suočavaju s problemom neplaćenih doprinosa za penzijsko osiguranje od strane poslodavaca. Ovakva praksa dovodi do poteškoća pri ostvarivanju prava na penziju, jer zaposlenici nemaju dovoljno evidentiranog radnog staža.
Zbog toga se sve više građana odlučuje na uplatu dobrovoljnog osiguranja. Prema podacima Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO), iznos mjesečne uplate u 2025. godini iznosi 359,89 KM, što je određeno na temelju prosječne plate iz 2024. godine. U prošloj godini iznos je bio 329,63 KM, što znači da je došlo do povećanja od oko 30 KM mjesečno, prenosi TuzlaInfo.
Ko može uplaćivati dobrovoljno osiguranje?
Dobrovoljno osiguranje mogu uplaćivati osobe između 15 i 65 godina koje imaju prebivalište u Federaciji BiH i nisu u obaveznom osiguranju, odnosno nemaju radni odnos. Procedura uključuje sklapanje ugovora sa Zavodom PIO i redovnu mjesečnu uplatu.
Prilikom registracije neophodno je dostaviti i liječničko uvjerenje, jer zakon propisuje da osiguranik mora ispunjavati opštu zdravstvenu sposobnost. Ovo je važno kako bi se izbjegle situacije u kojima bi osobe neposredno pred penziju uplaćivale staž bez osiguranja da su radno sposobne.
Zašto se građani odlučuju na ovu opciju?
Jedan od glavnih razloga za uplatu dobrovoljnog osiguranja jeste mogućnost dostizanja minimalnih 15 godina staža, što je uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju sa 65 godina. Ova opcija je posebno korisna osobama koje su dio radnog staža ostvarile u inostranstvu, ali im nedostaje nekoliko godina osiguranja u BiH.
Također, određeni broj građana koji su radili “na crno” ili kao freelanceri uplaćuje dobrovoljno osiguranje kako bi sebi obezbijedili penziju. Ovakav način osiguranja omogućava radnicima koji su radili bez prijave da kasnije regulišu svoj penzijski status.
Penzijski sistem u BiH suočava se s brojnim izazovima, a jedan od njih je i neodgovorno ponašanje poslodavaca koji ne prijavljuju radnike ili ne uplaćuju doprinose. Iako inspekcijske službe povremeno vrše kontrole, mnogi zaposlenici tek nakon godina rada shvate da nemaju evidentiran staž, što ih prisiljava da sami uplaćuju doprinose kako bi osigurali penziju.
Uprkos povećanju iznosa dobrovoljnog osiguranja, za mnoge je to jedini način da sebi osiguraju pravo na penziju u budućnosti.