Nema onoga tko nije čuo da je dobro piti mlijeko svaki dan jer jača kosti. Ali, da li je to zaista tako? Stručnjaci kažu kako kravlje mlijeko koje kupujemo u trgovinama zapravo nije previše dobro za zdravlje. Između ostalog, ono je pasterizirano, a tijekom tog procesa se grije do određene temperature pa naglo hladi. To se radi kako se ne bi brzo ukiselilo i da bi se uništile tvari koje mogu izazvati bolesti. Ali, tako se uništavaju i dobre bakterije (probiotici), neke hranjive tvari, enzimi itd. Upravo nedostatak tih enzima otežava tijelu dolazak do kalcija i fosfora iz mlijeka, a oni su zaslužni za jačanje strukture kostiju.
To potvrđuju i drugi mediciniski podaci:. Države s najvećom stopom potrošnje mliječnih proizvoda (poput SAD-a i zemala EU) imaju najvišu stopu oboljelih od osteoporoze (gubitak koštane mase).
Osim obrade mlijeka koje uništava korisne stvari u njemu, niti krave nisu što bi trebale biti. Masovna proizvodnja podrazumijeva da je tijelo tih životinja prepuo genetski modificiranih hormona koje im ubrizgavaju kako bi jaču proizvodnju mlijeka, ali i drugih štetnih tvari.
Te krave su obično krhke i sklone bolestima, a njihovo mlijeko može sadržavati čak 20 vrsti sredstava protiv bolova, antibiotika i hormona rasta. Sve to završi u čaši mlijeka koju popijemo ili, još gore, dajemo svojoj djeci.Neka istraživanja pokazuju kako je sve to usko povezano s prekomjernim pojavom tumora i raka. Korištenje navedenih hormona zabranjeno je u Japanu, Australiji, Kanadi i Europskoj uniji, ali se naširoko koristi u SAD-u i drugim zemljama.
Da bi tijelo imalo koristi od mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i ostale hrane, ona bi morala dolaziti iz domaćeg uzgoja u kojem se životinje i biljke tretiraju normalno, kao što se to radilo stoljećima.
Tijekom godina, istraživanja su išla naprijed i natrag po pitanju djelovanja mlijeka na kosti. Nedavna studija pokazala je kako su starije osobe koje su kao tinejdžeri pile puno mlijeka zapravo imale povećani rizik od frakture kuka. Druga studija, međutim, pokazala je kako konzumacija jogurta rezultira većom gustoćom koštane srži u kuku. Sve u svemu, većina istraživanja ukazuje na to da mliječni proizvodi imaju neke pozitivne učinke na zdravlje kostiju, djelomično i zbog hranjivih tvari koje se nalaze u njemu, no tu se ne radi o mlijeku – već mliječnim proizvodima poput jogurta, kefira, i sličnih.
Na taj mit o mlijeku na TikToku se osvrnuo liječnik Karan Raj. On tvrdi da konzumacija mlijeka nema baš nikakve veze s jačanjem kostiju, kako se to često misli. Podsjeća da nakon što završi razdoblje dojenja, čovjek više ne može probaviti laktozu lako, a mlijeko je puno tog šećera.
“Zbog prekomjernog konzumiranja mlijeka odrasli mogu patiti od nadutosti ili proljeva, a nikako ne jačaju kosti”, objašnjava Raj.
“Definitivno nećete ojačati kosti, nema šanse. To je laž u koju vjerujete cijeli život”, zaključio je.
Objava Razbijen veliki mit o mlijeku: “To je laž u koju ste vjerovali cijeli život” pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.