Nekoliko dana prije 18. studenog kad će se obilježiti 30. obljetnica bitke za Vukovar, od ove godine i državni blagdan Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, Borovo će na tržište, putem web trgovine i svoje 74 klasične prodavaonice, pustiti u prodaju posebnu ediciju popularnih “Zenga” čizama.
– Okrugli jubilej tražio je i od Borova osmišljavanje prigodne posvete. Odlučili smo se da to bude crna verzija našeg najpopularnijeg proizvoda, “Zenga” čizmi.
S obzirom da će se u prodaju pustiti serija od 600 komada nazvali smo ju “limited black edition”, a kako se to događa i svih ostalih godina, vjerojatno će ih se najveći broj prodati u našim trgovinama na sam Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, istaknuo je za Novi list Marko Đavić, marketinški kreator Borova.
I crna će kao i žute ili smeđe verzije imati utisnut logo vukovarskog vodotornja, a Đavić najavljuje i mogućnost personalizacije u nekim kasnijim “black” serijama.
U obrani Vukovara u Domovinskom ratu 1991. godine i Zenge su odigrale važnu ulogu. Gležnjače su to koje je proizvodila tvornica obuće Borovo, a nosili su ih hrvatski vojnici dok su prije 26 godina branili Grad heroj.
Na Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, 18. studenog 2017. Zenge je simbolično obula i tadašnja predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović koja je tom prigodom rekla da time želi poručiti kako su Vukovaru potrebna radna mjesta za bolju budućnost. Bio je to poticaj za mnoge da se počnu raspitivati o slavnim gležnjačama.
“Pojavio se velik interes za te čizme tako da planiramo ponovno proizvoditi žute čizme. Imamo znanje, tehnologiju, a koliko vidimo – i tržište ih traži. Ovisno o trendovima, možda ćemo ih proizvoditi u još nekim bojama, ali će svakako jedna od njih biti i njihova izvorna žuta”, rekla je tada Marija Rušnov, stručni suradnik u marketingu Borova.
U Borovu su s proizvodnjom žutih čizama započeli tijekom 1985. godine. Prethodno su dobili narudžbu od strane američke tvrtke Royce Shoes, a bila je namijenjena nošenju u tamošnjim pustinjsko-planinskim područjima gdje vladaju estremno visoke temperature, dok noću temperatura zraka naglo pada. S obzirom na potrebnu tehnologiju, žuta se čizma proizvodila u pogonu Poly, koji je tijekom rata razrušen.
“Godišnje se za potrebe američkog kupca proizvodilo od 200 do 250.000 tisuća pari čizama. Sve je završavalo na tamošnjem tržištu tako da se ove čizme nisu mogle kupiti u našim maloprodajdnim objektima. Riječ je o visoko kvalitetnoj čizmi koju su odlikovali kvalitetni materijal i činjenica da je vodonepropusna. Usto je bila iznimno udobna”, kaže asistentica u uredu uprave Borova Anica Panenić.
No sada će se proizvoditi i za domaće tržište. 2016. godine Borovo je proizvelo limitiranu seriju od samo 600 pari žutih čizama koje su bile identične onima koje su se proizvodilie do početka Domovinskog rata.
S ratom s njenom kvalitetom iz prve ruke upoznali su se i vukovarski branitelji koji su “zenge” nazivali “čizmama nad čizmama”.
”Naše ‘žute cipele’ Zenge postale su simbolom brige za hrvatskog branitelja. 1991. godine u Borovu su se proizvodile ‘žute čizme’ koje su rađene kao lohn posao tj. po narudžbi američke tvrtke Royce. Kako narudžba nije isporučena zbog početka Domovinskog rata, čizme su ostale u Borovu. Za vremena zime, braniteljima su dane žute čizme u Borovu te su oni u njima odlazili u obranu i na taj način postale simbolom koraka u bitci za Vukovar. ‘I danas, hodajući šetnicom uz Dunav, ako sklopite oči i čujete vjetar, čuju se koraci žute čizme. Zvuk koraka slobodne vukovarske mladosti‘. (Citat iz ulomka iskaza logoraša Veleprometa.)”, objavljeno je na internetskoj stranici Borova.
Objava Borovo povodom 30 godina od vukovarske bitke lansira posebni model popularnih – “zengi” pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.