Moćna oluja takozvana “Hibridna oluja”, pogodila je u septembru 2018. ali i prošle godine godine južni deo Grčke, a oboreno drveće koje je pokidalo dalekovode izazvalo je nestanak struje u pojedinim zonama Atine.
Podsetimo, na meteorološkom servisu ove opservatorije meteo.gr bilo je navedeno da su na moru između Peloponeza i ostrva Krit talasi bili viši od 11 metara.
Na udaru su bila Jonska ostrva (Krf, Kefalonija, Zakintos…), a na obali je vetar udarao brzinom od 120 kilometara na čas.
Bile su zatvorene škole u grčkoj prestonici i u još nekim delovima zemlje, a spasilačke službe bile su u pripravnosti celog vikenda.
An ‘eye’ has formed in the centre of the ‘Medicane’ in the Mediterranean. This storm could bring up to 250mm of rain to Greece’s Peloponnese this weekend with a risk of flash flooding. CF pic.twitter.com/KPmKpMKGbA
— BBC Weather (@bbcweather) September 28, 2018
Udari vetra bili su i do 100 km na sat.
Moćna i retka oluja, nalik uraganu i tajfunu opustošila je jedan deo Sredozemlja.
Da li ciklon preti Srbiji?
Ciklon “Janos” pogodio je 2018. godine u ovo vreme Grčku i napravio veliku štetu, ali nije ugrozila živote. Očekivali su se jaki vremenski fenomeni i obilne kiše, što se i dogodilo. Međutim, da li Srbija treba da strahuje.
Mi smo na takvom geografskom položaju da nam veće oluje i cikloni ne prete, međutim u ovo vreme može doći do obilnih kiša koje mogu izazvati štetu.
Yunanistan’da fırtına var. #lanos etkili olmaya başladı #MedicaneIanos #medicane #storm #deprem #earthquake #hayirlicumalar pic.twitter.com/gXWKAq9ScV
— Mustafa Ayar (@mustafaayarr) September 18, 2020
Ukoliko bi došlo do ove oluje, nazvane vremenski fenomen, vetrovi bi bili izuzetno jaki, koji bi dostizali brzinu do 8 stepeni Boforove skale.
Treba napomenuti da bi se mogle očekivati i snažne padavine, u nekim trenucima i po više stotina litara po metru kvadratnom.
Izvor: Srbijadanas.com