Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u četvrtak nakon sjednice Vlade kako je postupanje prema onima koji se u zdravstvenom sustavu odbijaju testirati, a dosad ih je bilo 36, u domeni poslodavca, no ne misli da bi trebali dobiti otkaz već postoje i druge mjere penalizacije.
Na početku je pročitao akualne koronabrojke.
“Čitava Hrvatska je u crvenom osim Istre koja je u narančastom, ima najnižu incidenciju u Hrvatskoj. Postotak pozitivnih među testiranima je veći od 16%. Nažalost, imamo i 8 preminulih u zadnja 24 sata, od čega ih je troje cijepljenih s dvije doze”, rekao je Beroš.
“U gradu Zagrebu u posljednja 24 sata imamo najveći broj zaraženih. Kada je riječ o zdravstvenom sustavu, on je cijelo vrijeme u potrpunosti spreman. Kada je riječ o možda dilemama koje ste me htjeli pitati, vrijeme trajanja europske covid digitalne potvrde za one koji imaju učinjen brzi antigenski test je 48 sati, za one koji imaju PCR test je 72 sata, za one koji su preboljeli je 180 dana, a za cijepljene je 365 dana”, rekao je.
“KB Dubrava je jučer upogonila još 10 kreveta za intenzivno liječenje, ali zdravstveni sustav je spreman. Opterećenje kapaciteta u covid-centrima je da je krevetni kapacitet popunjen više od 50%, a respiratorni u opsegu od 15.2%”, rekao je.
“Testirali smo 11567 osoba, pozitivno ih je bilo 21, a odbilo ih se testirati 36, nadam se da će ta odluka o testiranju biti privremena. Ravnatelji su dobili naputak da educiraju djelatnike o provođenju ove mjere”, rekao je Beroš.
Komentirao je i obavezu covid potvrda u zdravstvenom sustavu, rekao je kako provođenje ovisi o posodavcima. Komentirao je i moguće sankcije. “Ne mislim da bi zaposlenici trebali dobiti otkaz. Rekao sam da je jedan od važnijih uloga kakvu tko ima ulogu i zdravstvenom sustavu. Osobno smatram da postoje druge mjere osiam samog otkaza. Naravno ako bude trpio radni proces i ako bude izvjesno da se ugrožavaju životi pacijenata, ravnatelji će imati i neke druge mogućnosti”, rekao je.
Odgovorio je na pitanje i ima li smisla imati masovne cijepne centre s obzirom na to da pada interes za cijepljenje.
“Pada interes za cijepljenje i cijepni punktovi nisu maksimalno iskorišteni, ali oni će još neko vrijeme ostati jer želimo biti ljudima na dispoziciji, da se cijepe izvan radnog vremena, da im ne ograničimo dostupnost”, rekao je Beroš.
Kad kreće masovnije cijepljenje trećom dozom?
“O tome je preporuku dala EMA za imunokompromitirane, a HZJZ će donijeti odluku”, rekao je Beroš.
Prima li Nacionalni stožer i dalje prijetnje?
“Nažalost činjenica je da svakodnevno dobivamo prijetnje. Tako je to u demokraciji. No zadaća svakog od nas je da pazi što govori. Nažalost često nam se prijeti. Ova presuda, taj primjer još je i blag. Mislim da je to potpuno neprimjereno. Pandemija ostavlja određeni trag na sve nas skupa. Ponekad i sam tražim razlog za takvo postupanje. To je doista neugodno no neće nas omesti u obavljanju naše funkcije”.
Objava Vili Beroš: Svakodnevno dobivamo prijetnje pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.