Izdanak delta varijante koronavirusa, koja se čini prenosivijom od svoje prethodnice, počinje se širiti cijelom Engleskom, upozorili su znanstvenici. O podvarijanti AY.4.2 malo se zna, ali podaci ukazuju da je ona bila odgovorna za gotovo 10 posto novih infekcija početkom listopada. Na brifingu britanske Agencije za zdravstvenu sigurnost navodi se da se AY.4.2 “širi” i “sve više raste”. Stručnjaci nagađaju da bi ta podvarijanta mogla biti 10 do 15 posto prenosivija od izvorne delta varijante, koja je dominirala u cijelom svijetu, piše The Independent.
Dr. Jeffrey Barrett, direktor Inicijative za genomiku Covida-19 na Institutu Wellcome Sanger, rekao je da bi to “bilo neugodno, ali ne i katastrofalno” za Veliku Britaniju u narednim mjesecima. Međutim, napisao je na Twitteru, “ono što možda više zabrinjava je to što sugerira da virus još uvijek ima evolucijske putove ka većoj prenosivosti, a u svijetu postoje milijuni slučajeva delte bez mnogo sekvencioniranja”.
Aris Katzourakis, profesor evolucije i genomike na Sveučilištu Oxford, rekao je da je zabrinjavajuće što “evolucijska putanja delte još uvijek traje i ima dovoljno prostora za daljnju prilagodbu ljudskom prijenosu”.
Nije kriv za povećanje slučajeva?
Downing Street je rekao da “pomno prati” podvarijantu delte. “Nema dokaza koji ukazuju na to da se ova varijanta… ona AY.4.2… lakše širi”, rekao je glasnogovornik premijera. “No, kako biste očekivali, pomno je pratimo i nećemo oklijevati poduzeti mjere ako je potrebno.”
Profesor Francois Balloux, direktor Genetskog instituta na Sveučilištu College London, ustvrdio je da se nedavni skok slučajeva u Velikoj Britaniji ne može pripisati samo AY.4.2. “Kako je AY.4.2 još uvijek prilično nisko frekventan, povećanje njegova prijenosa od 10 posto moglo je uzrokovati samo mali broj dodatnih slučajeva. Kao takav, nije potaknuo nedavno povećanje broja slučajeva u Velikoj Britaniji.”
Postat će dominantna?
Britanski konzorcij Covid-19 Genomics (COG-UK), koji prati nove varijante, tvrdi da će AY.4.2 “vjerojatno postati dominantan” u Britaniji ako se utvrdi da je zarazniji. Međutim, rečeno je kako još nema dokaza koji to podupiru, a u tijeku su ispitivanja kako bi se utvrdila njegova “biološka svojstva”.
Podvarijanta nosi dvije mutacije u svom spike proteinu, nazvane Y145H i A222V, koje su se neovisno pojavile u drugim varijantama, što sugerira da bi se mogle pokazati kao previše problematične. “Nijedna mutacija nije a priori očigledan kandidat za povećanu prenosivost virusa, ali naučili smo da mutacije mogu imati različite, ponekad neočekivane učinke na različite sojeve”, rekao je profesor Balloux, prenosi Danas.hr
Ravi Gupta, profesor kliničke mikrobiologije na Sveučilištu u Cambridgeu, rekao je za Guardian da su slične mutacije Y145H viđene u drugim varijantama koje su imale skroman učinak na odgovor antitijela. Za sada, AY.4.2 ostaje rijedak izvan Velike Britanije. Tri slučaja podvarijante do sada su otkrivena u SAD-u, dok je Danska također otkrila mali broj infekcija AY.4.2, rekao je profesor Balloux.
Premda je pojavu podvarijante opisao kao “neoptimalnu”, rekao je da “ovo nije situacija usporediva s pojavom dlfe i delte koje su bile daleko prenosivije (50 posto ili više) od bilo kojeg soja u opticaju u to vrijeme.” Profesor Balloux je dodao: “Ovdje imamo posla s potencijalnim malim povećanjem prenosivosti koje ne bi imalo usporediv utjecaj na pandemiju.”
Slučajan slučaj?
Doktor Barrett rekao je da bi to jednostavno mogao biti “slučajni slučaj” koji se AY.4.2 uspio etablirati u Velikoj Britaniji, ali ne i drugdje, dodajući da bi mu bilo potrebno “da se stvarno negdje etablira” kako bi izbjegao izgaranje. “Odnosno, dolazak 20 delta infekcija na mjesto gdje je samo alfa gotovo jamči da će doći do potpune zamjene, dok bi dolazak 20 AY.4.2 u postojećoj epidemiji delte mogao biti neuspješan”, rekao je.
No s ponovnim porastom infekcija u Velikoj Britaniji, gotovo 50.000 ljudi u ponedjeljak je bilo pozitivno na koronavirus, postoji strah da bi pojava AY.4.2 mogla biti tek početak novog vala delta podvarijanti. “To je zabrinjavajuće”, rekao je dr. Stephen Griffin, virolog sa Sveučilišta Leeds. “Delta će biti grana iz koje sada raste velik broj stvari.”
Objava Pojavila se nova opasna podvarijanta korone: AY.4.2 se širi brže i od delta soja! pojavila se prvi puta na Portal Priznajem.